Dyspepsi (8 poeng – 2550,- inkl. mva)
E-læringskurs - http://kurs.nhi.no

Dyspepsi er plager fra øvre del av magen.
- Sist endret: 11/23/2018
Dyspepsi er plager fra øvre del av magen. Utfordringen for legen er å avklare hvilke diagnoser som er relevante, om det er nødvendig å henvise til endoskopi og hvilken behandling som skal gis til de ulike underliggende sykdommene.
Kurset er godkjent som valgfritt kurs av Legeforeningen med 8 poeng (timer), men tatt i kombinasjon med vårt kurs om avføringsforstyrrelser (12 poeng) og/eller magesmerter hos barn (10 poeng), er kursene godkjente som klinisk emnekurs i gastroenterologi i videreutdanningen og i etterutdanningen i allmennmedisin. (Norske nettkurs godkjennes med inntil 75 kurspoeng, hvorav 2 kurs kan være kliniske emnekurs.) Det totale antall poeng avhenger av hvilke kurs du tar:
- Avføringsforstyrrelser + dyspepsi: 20 poeng
- Avføringsforstyrrelser + magesmerter hos barn: 22 poeng
- Dyspepsi + magesmerter hos barn: 18 poeng
- Avføringsforstyrrelser + dyspepsi + magesmerter hos barn: 30 poeng
Dyspepsi er et kurs som består av fire kasuistikker. Du skal utrede og behandle disse pasientene. Underveis konfronteres du med kliniske og teoretiske oppgaver knyttet til generell diagnostikk ved dyspepsi, utredning av de enkelte underliggende tilstandene og behandling av disse.
Faglig forankring
Innholdet i kurset er basert på NEL-artikler. Vi anbefaler derfor at du bruker NEL i oppgaveløsningen. Siden pasientene presenterer seg med dyspepsi, kan det være nyttig å studere symptomartiklene om dyspepsi og reflukssymptomer før du går i gang med å løse oppgavene. Andre relaterte artikler kan det også være en fordel å lese, de viktigste av dem er listet opp som relevant litteratur når du kommer inn i kurset.
Læringsmål:
·
ALM 060: Tolke objektiv informasjon i lys av
subjektiv pasientinformasjon
·
ALM 061: Diagnostikk og tiltak - aktiv
observasjon, behandling eller henvisning
·
ALM 062: Adekvat allmennmedisinsk behandling og
oppfølging
·
ALM 064: Seleksjonskompetanse og klinisk
mønstergjenkjennelse
·
ALM 071: Kroniske sykdommer - samarbeide med
spesialisthelsetjenesten
·
ALM 072: Kroniske folkesykdommer - vanligste
·
ALM 073: Kronisk sykdom - Behandlingsplan og
oppfølgingsplan
·
ALM 074: Behandlingsplan - agere på symptomer -
medikamentjustering, henvisning videre
· ALM 080: Fysiologiske og epidemiologiske forhold, spesielle sykdomsuttrykk - faser i livet
Kurset er utviklet av NEL-redaksjonen: Terje Johannessen, Kurt Krogh, Ingard Løge og Tor André Johannessen.